0

14.31: Třídenní kumulované rychlovky

Zdá se, že konec července je okurkovou sezónou i v oblasti IT. Asi to bude tím horkem. Jak lze vidět z následujícího grafu, tak v červenci a srpnu je i v Silicon valley opravdu vedro a navíc tam skoro neprší :-)

sillicon valley teploty

 

 1. !!! Několik smysluplných varování našeho Národního bezpečnostního týmu:
  • Česká spořitelna varovala před novou formou útoku, prostřednictvím kterého se snaží kyberzločinci vylákat kompletní údaje o cizích platebních kartách. Využívají k tomu podvodné stránky, které se na první pohled tváří jako internetové bankovnictví spořitelny – služba Servis 24.
  • Za účelem infikování uživatelů služby Facebook posílají podvodníci phishingovou zprávu e-mailem nebo pomocí facebookového účtu některé z přátel oběti a slibují snadnou cestu k hacknutí libovolného facebookového účtu.
  • Kritická chyba v aplikaci Instagram pro Android může umožnit únos uživatelského účtu a úspěšný přístup k soukromým fotografiím, editování komentářů, přidávání a mazání fotografií.
 2. Kdo se těší na brzké uvedení nové generace Apple TV, bude zklamán. Apple si s novou verzí téhle chytré krabičky dá docela na čas a zatím bude pouze dodávat softwarové upgrady pro stávající 3. generaci. Pokud někde v tisku prosákly informace o nové Apple TV, byl to spíš jen marketingový humbuk – spousta televizních (resp. internetově-televizních) firem totiž doufá, že do nové verze Apple TV budou začleněny právě jejich služby.
 3. Minulý týden se v našem českém IT rybníku odehrála velká věc: Firma AVAST Software koupila tuzemskou jedničku ve vývoji mobilních aplikací, pražskou Inmite. AVAST je hodně bohatá a úspěšná firma, která dokázala doslova zaplavit celosvětový trh svým bezpečnostním softwarem – např. tento týden je AVAST nejstahovanějším softwarem na nejnavštěvovanějším „stahovacím“ webu na světě!!! AVAST, který jednoznačně prokázal velké vizionářství a obchodní schopnosti vidí pochopitelně budoucnost v mobilních aplikacích a jde do toho, jak je vidět, s plným nasazením. Držíme palce a přejeme úspěch!
 4. V dubnu jsme psali o autech, která umí jezdit bez řidiče. Na jejich vývoji hodně pracuje mj. Google s využitím své obrovské databáze kvalitních mapových podkladů a návazných informací. Mohlo by se zdát, že je to jen „výzkum pro výzkum“ a celkově tak trochu úlet. Je tu ale jeden fakt, který ukazuje, že to úplný úlet není: Anglická vláda ohlásila, že od ledna příštího roku umožní provoz autonomních aut na veřejných silnicích!!! Už dokonce zadali analýzu a doplnění vyhlášky. U tradičně konzervativních Angličanů je pro mě takto novátorský přístup velkým překvapením. Buď opravdu chtějí být moderní a uvědomují si potenciál „bezpilotních“ aut a nebo má anglická firma MIRA ďábelsky dobré lobbisty :-)
 5. Pokud tak jako já milujete rychlé SSD disky, ale trápí vás otázky ohledně jejich výdrže, MUSÍTE si přečíst tenhle článek. Tým nadšenců kolem serveru diit.cz v něm popisuje závěrečnou část svého dlouhodobého intenzivního testování jednoho SSDčka. Popis celé série testů je tady. Pro mě jsou výsledky testu hodně překvapivé: myslel jsem, že SSD zdaleka tolik nevydrží! Autorům patří dík za skvělou práci.
 6. Neustále probírané případy špehování ze strany NSA, přítomnost „špehátorů“ v softwarových i hardwarových zařízeních všeho druhu i osvětové aktivity Edwarda Snowdena mají zajímavý tržní efekt: Zejména v asijských zemích, a také v Rusku začíná klesat byznys tradičním světovým firmám (IBM, HP, Microsoft, Symantec) ve prospěch místních výrobců! A to je dobře, mně se to líbí. Myslím, že se to v posledních letech s tou globalizací trochu přehnalo ;-)
 7. Rusové chtějí od Applu a SAPu zdrojáky kvůli podezření na přítomnost „špehátorů“! Tahle zpráva jednoznačně navazuje na předchozí informaci a ukazuje rostoucí nedůvěru v bezpečnost a zachování soukromí při používání tradičního SW a HW. Detailně tento trend  rozebrali na E15.

Všechny rychlovky

Nejčtenější příspěvky

 

Filip Zubík

Filip Zubík