0

Google Glass způsobují uživatelům zdravotní obtíže!

Chytré brýle Glass od firmy Google, způsobují jejich uživatelům zdravotní obtíže. Stále více lidí si stěžuje, že je z používání brýlí bolí hlava. Lékaři možný vliv nevylučují a spíš než před bolestí hlavy varují o nepřirozeném namáhání očního nervu.

Jak se ukázalo po nátlaku uživatelů na Google a rozhovoru s optometristou, který stál u zrodu Google Glass, tyto obtíže provázejí chytré brýle od počátku vývoje.

Brýle Google Glass určitě nejsou na sledování filmů. Dokonce i po pětiminutovém ostření na vznášející se displej může mít člověk divný pocit. Důležitá je ale poznámka, že smysl Glass není v tom, že máte další obrazovku, na které můžete sledovat to, co už sledujete jinde. Glass by měly uživatelům sloužit jen na mrknutí tady a tam, třeba jen minutu dvě každou půlhodinu.

Aplikace pro Glass by měly být psané s co nejmenším nárokem na pozornost uživatelů. Většinu času jsou brýle připravené, vypnuté. Když např. přijde mail, doporučení, update apod., jemně pípnou do ucha. Neblikají, pokud to uživatel sám nedovolí. Z toho plyne, že dokud si budou Google i programátoři aplikací dávat pozor, aby uživatele brýle neobtěžovaly, není potřeba na ně koukat nepřetržitě. Podobně, jako na hodinky. (Ostatně souboj mezi chytrými brýlemi a chytrými hodinkami bude zajímavý. Obojí má silné a slabé stránky.)

Celý problém, který vyplývá z používání Google Glass spočívá v umístění projekční plochy do pravého horního okraje zorného pole. To je totiž jedna z nejméně pohodlných poloh. Ale vývojem se ukázala jako nejvhodnější, protože jiná umístění příliš ovlivňovala orientační schopnosti uživatele. Bolest tak způsobuje nepřirozené namáhání očního svalu. Většina uživatelů kouká buď přímo, nebo dolů. Koukat nahoru je prostě méně pohodlné.

PKA4b64e9_glass_4

Nepřirozené namáhání očního svalu ale může být způsobené i tím, že nadšení uživatelé se zprvu brýlí nemůžou nabažit. Lidské oko totiž není zvyklé se na delší dobu vychýlit z přímého směru, většinou se do stran díváme očima jen krátkou dobu před tím, než otočíme celou hlavou.

Celá situace je přirovnávána k následujícímu: Zkuste delší dobu stát na jedné noze. Po chvíli ucítíte bolest, protože nohu takto běžně nepoužíváte. A pokud koukáte do Google Glass třeba celou minutu, pozice oka je v tu chvíli v nepřirozené poloze zhruba šedesátkrát déle, než je obvyklé.

Podle optometristy Eliho Peliho z Harwardovy univerzity není nutné nazývat tuto věc problémem a dá se tu mluvit o nepohodlí očních svalů. Také říká, že Glass nebyly navrženy s tím, že na nich budou uživatelé číst knihy nebo dokonce sledovat filmy. Namáhané oční svaly si podle něj zvyknou po několika dnech až týdnech. „Doporučení je, abyste to nepřeháněli,“ řekl.

A komentář později doplnil i samotný Google: „Když někdo dostane nové brýle nebo je začne poprvé nosit, vždy nějakou dobu trvá, než si zvykne. Pro některé je to stejné s Glass. Doporučujeme proto, aby lidé Glass používali střídmě, stejně jako u nových brýlí,“ uvedl s tím, že Glass jsou určeny pro „mikro-interakce“ a ne pro „filmové maratony nebo čtení Vojny a míru“.


Další články na téma Google

Nejčtenější příspěvky

 

Markéta Žilinská

Markéta Žilinská