0

Soudní dvůr EU nás schová před vševědoucím Googlem

Pokud se o vás dají v internetovém vyhledávači dohledat soukromá data, můžete provozovatele vyhledávače požádat o jejich odstranění z výsledků vyhledávání a podle čerstvého rozhodnutí Soudního dvora EU vám bude vyhověno. Rozhodnutí přímo říká: „Provozovatel internetového vyhledávače je odpovědný za zpracovávání osobních údajů, které se nacházejí na internetových stránkách zveřejněných třetími osobami.“

A jak k tomu všemu vlastně došlo?

Pan Mario Costeja González měl zhruba před patnácti lety dluhy, které vedly k zabavení jeho nemovitostí. Španělský deník La Vanguardia na svém webu uvedl jeho jméno a informaci, že se budou tyto nemovitosti dražit. Mario veškeré své dluhy splatil, ale stránka na webu zůstala a zaindexoval ji také Google. Při vyhledání jména Maria Costeja Gonzáleze tak mohl kdokoli zjistit, že se topil v dluzích a byl mu zabaven majetek.

V roce 2010 se Mario oficiální stížností u státního úřadu pro ochranu osobních údajů domáhal od vydavatele webu La Vanguardia a také od španělské pobočky Googlu odstranění stránek s jeho jménem, nebo alespoň jeho jména. Jednak své dluhy uhradil a taky ho tato privátní informace z minulosti může poškozovat.

Stížnosti bylo vyhověno a provozovatel webu i španělský Google museli odstranit dotyčné záznamy. Zkomplikovalo se to ale tím, když španělský Google spolu se svou americkou mateřskou společností podaly proti rozhodnutí španělského úřadu žalobu a případ se tak dostal před soud a následně i evropský Soudní dvůr.

Zcela jistě víme, proč se Google bránil – každý umělý zásah do jeho vyhledávacího algoritmu je náročný proces. A vyhoví-li jednou, pak se takové požadavky jen pohrnou. Přitom je těžké vyřazovat z indexu zcela legální a platné informace, které jsou dohledatelné i jinak, i když obtížněji.

Soudní dvůr EU se ale vyjádřil jasně:

  • Provozovatel vyhledávače musí zajistit základní právo na soukromí a ochranu osobních údajů, i když zpracovává veřejné informace třetích stran.
  • Pokud má provozovatel vyhledávače v daném státě pobočku, spadá pod evropské právo i v případě sporu o zpracování dat, které probíhá na serverech mateřské firmy mimo území EU.
  • Provozovatel vyhledávače musí za určitých podmínek vymazat odkazy na weby třetích stran, které se ve výsledcích hledání zobrazí po vyhledání jména osoby a obsahují informace týkající se této osoby. A to i v případě, že na daném webu třetí strany je informace legálně a stále k dispozici.
  • Při požadavku na odstranění z vyhledávání je však nutné hledat spravedlivou rovnováhu mezi veřejným zájmem k přístupu k dané informaci a právem dotčené osoby na ochranu soukromí. Ačkoli obecně převažuje právo dotčené osoby, například v případě veřejně činných osob může převážit právo veřejnosti obdržet informaci o jejich aktivitách.

Pokud byste se vy sami ocitli v situaci jako Mario, máme ze Soudního dvora návod, jak postupovat: „Dotyčná osoba může žádosti zaslat přímo provozovateli vyhledávače, který pak musí řádně přezkoumat jejich opodstatněnost. Pokud správce uvedeným žádostem nevyhoví, může se dotyčná osoba obrátit na dozorčí nebo soudní orgán, aby provedl potřebná ověření a následně uložil danému provozovateli konkrétní opatření.


Další články na téma Google

Nejčtenější příspěvky

Markéta Žilinská

Markéta Žilinská