0

PalmSecure aneb „Velký bratr se dívá“!

Bezdotyková identifikace krevním řečištěm – to je způsob, kterým by se daly nahradit občanské průkazy i platební karty. Fujitsu Laboratories nabízí nové možnosti využití technologie PalmSecure a ze serveroven a bank se dostávají do všedního světa.

První notebook s integrovaným bezpečnostním systémem PalmSecure disponuje infračerveným emitorem, který ozáří dlaň uživatele, pomocí infrakamery si systém prohlédne systém žil, který má každý člověk unikátní, a porovná s uloženým a zašifrovaným vzorem. Pokud porovnání odpovídá, totožnost je potvrzena.

palmsecure

Systém PalmSecure se využívá především k zabezpečení pracovišť nebo jako autentifikace v některých japonských bankách. To by se ale podle jeho tvůrce mohlo změnit. Současnou verzi systému analytici Fujitsu Laboratories podrobili intenzivnímu testování na databázi deseti milionů (virtuálních) uživatelů. Díky kombinaci s technologií snímání otisků prstů (tří najednou) se rychlost odezvy, tedy úspěšné autentifikace, zkrátila na max. 2s.

Systém by se tak mohl využívat i mimo tyto korporace, např. na úřadech místo občanského nebo řidičského průkazu, u lékaře místo karty zdravotní pojišťovny a v obchodech u terminálů místo platebních karet.

A funguje to následovně: Odkysličená krev (deoxyhemoglobin, což je hemoglobin bez kyslíku) pohlcuje infračervené záření. Oproti tomu jej okysličená krev ve vénách odráží. Žíly jsou tedy na dlani jasně vidět jako tmavé trasy.

Současná generace čipu se vejde do notebooku, tabletu i phabletu, a tak nic nebrání tomu, aby vznikly mobilní kontrolní PalmSecure terminály třeba pro policii nebo revizory v hromadných dopravních prostředcích.

Klíčovou vlastností pro to, aby se PalmSecure stalo univerzálním řešením, které bude možné používat u více provozovatelů služeb najednou, je možnost vytvořit z jedné dlaně velké množství unikátních kontrolních vzorů. V případě (teoretického) úspěšného kyberútoku by nebyla „zkompromitována“ celá dlaň, ale jen jeden ze vzorů a ten by pak nemusel být měněn u všech používaných služeb.

Pro správnou funkci PalmSecure je nutné, aby v žilách proudila krev. Takže pokud někdo bude mávat s useknutou rukou nad skenerem, má „smolíka“. Funkce PalmSecure je nezávislá na okolních podmínkách a zdravotním stavu uživatele. Takže funkci neohrozí ani horečka ani prochladlá ruka.

palmvein-image5-m

Zajímavé řešení vzniklo i v kombinaci se systémem rozpoznávání obrazu, kterou už Fujitsu komerčně nabízí například obchodům, na sportovní akce nebo třeba letištím. Nová generace PalmSecure nepotřebuje asistenta pro správné přiložení ruky. Stačí ji jen pomalu přiblížit ke snímači. Systém po autentifikaci pomocí PalmSecure rozpozná, která postava v záběru kamery je autorizovaný uživatel, a dokáže jej sledovat i při dalším pohybu. Toho se využívá i pro zvýšení zabezpečení. Systém ohlídá, jestli s vámi do zabezpečeného prostoru nevchází i někdo další bez oprávnění nebo jestli jste do chráněných míst nepustili někoho jiného a sami zůstali venku.

Zda se ale takového využití PalmSecure dočká, je zatím ve hvězdách. Nasadit takové řešení ještě nemají odvahu ani v Japonsku. A co vy? Nechali byste si ze své dlaně udělat autentizační prostředek?


Další články na téma technologie

Nejčtenější příspěvky

 

Markéta Žilinská

Markéta Žilinská