0

14.37: Úterní rychlovky

appledroid

Bezpečnostní situace:

 • Platí naše stálé bezpečnostní varování.
 • Do systému firmy INTERNET CZ, a.s. , která působí na trhu pod značkou FORPSI a patří k největším poskytovatelům internetových služeb na českém trhu, se v pondělí 8.9.2014 vlomil nějaký padouch a začal jejich jménem rozesílat proforma faktury. Využívá asi přístupu k databázi reálných vlastníků domén a žádá o zaplacení domény na další období.  Udělaný je ten podfuk fakt pěkně, sami jsme pár takových faktur dostali. Faktury jsou v PDF a mají úplně stejný formát, jako ty originální. Vše vypadá opravdu k nerozeznání od originálu, je tam jen jedna změna – a to číslo účtu :-) Problém jsme hned časně ráno konzultovali s FORPSI a dostali vyjádření, které potvrdilo naše podezření. Takže jsme okamžitě odeslali varování „svým“ lidem. Následně (asi za 2 hodiny) firma FORPSI poslala vysvětlující mail všem klientům.
 • FORPSI v tom není osamocena: O víkendu byl i její konkurent ACTIVE24 „pod palbou“ intenzivního distribuovaného (jak jinak) DDOS útoku. Zdá se, že jejich systémy narušeny nebyly, ale přesto raději  zodpovědně poslali svým klientům také varování, že by se mohlo stát něco podobného, jako u FORPSI.
 • Na serveru AnonIB se objevil „inzerát“ jednoho hackera, který údajně připravil falešnou aplikaci Flappy Bird, schopnou krást fotografie ze zařízení Android. Nyní hledá komplice, aby společně uhradili poplatek za vývojářský přístup Google. Proto příště, až budete na Váš telefon instalovat novou aplikaci, raději se znovu zamyslete, pokud bude požadovat přístup k Vašim fotografiím! Zamysleme se: Proč asi každá jednoduchá aplikace požaduje přístup k identitě, souřadnicím, obrázkům, internetu atd.?
 • Americký kongres se brání ukončení špiclování kohokoli pomocí NSA, a tak jejich databáze zůstanou asi i letos v plném provozu. Je to docela překvapivé, protože plán na jejich odstavení nebo přinejmenším značné omezení má velmi širokou podporu nejen veřejnosti, ale například i šéfa rozvědky Jamese Clappera! Čím to tak asi je? Že by se „kluci ze senátu“ před volbama nedokázali obejít bez informací NSA?
 • Převzato z E15:  Vynalézavost českých podvodníků o sobě opět nechala slyšet – napadání špatně zabezpečených facebookových profilů, z nichž oslovují přátele dotyčné osoby s prosbou o zaslání drobné peněžní částky na bankovní účet totiž v rámci moderních platebních trendů také „inovovali“. Součástí prosby nyní nově přidávají odkaz na falešnou rychlou „platební bránu“ Fastbanking, který žádá zadání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Nepozorný uživatel tak sám podvodníkovi sdělí své přihlašovací údaje k bankovnímu účtu. Pokud zrovna nemá zapnutou službu 3D secure, která ověřuje identitu přihlašující se osoby odesláním kódu pomocí SMS na k účtu zaregistrovaný mobilní telefon, může se dostat do problémů.

Ostatní:

 1. Skype pro iPhone nově umožňuje skupinové hovory až čtyřem účastníkům. Podobná funkčnost pro Android bude asi následovat.
 2. Můj dlouhodobý srovnávací test  „iPhone vs. Android na vlastní kůži“ stále nemá jasného vítěze. Každý systém má svá „pro“, která jsou ovšem vyvážena vždy nějakým „proti“. Obávám se, že se jasného výsledku ani nedoberu a odpověď bude stejná, jako na otázku „jaké je nejlepší auto“. Pokud se mě tedy zeptáte, jestli je lepší iPhone nebo Android, zřejmě se dočkáte odpovědi „jak na co“ :-)
 3. Facebookáři si určitě všimli, že už pár týdnu se na Facebooku automaticky přehrávají videa – aniž by uživatel musel „zmáčknout play“. Nevím jak se na to díváte Vy, ale mně je tahle funkcionalita vysloveně nepříjemná. Navíc má ještě jeden nepříjemný dopad: v kombinaci s rozmachem videí ve věci polívání si hlavy kýblem s ledovou vodou se razantně zvýšil celosvětový datový provoz :-( Tisíce děkovných dopisů Markovi od mobilních operátorů …
 4. Dnes je ten slavný den, kdy APPLE asi představí nový iPhone a kdo ví, co ještě. Nebo možná nic. Uvidíme…
 5. Firmě ALZA.cz  je „ta naše zemička“ těsná a začíná prodávat do celé EU. Držíme palce, dělají to dobře – až mě někdy štvou :-)
 6. Intel uvedl nové 18ti jádrové XEONy! To už není na takové to domácí počítání, to už je jen do datacenter cloudových providerů …
 7. DELL uvedl řadu nových produktů do firemního prostředí. Musím říct, že se mi moc líbí – koukněte tady na anglický originál zprávy, jsou tam i obrázky.

Howg


Všechny rychlovky

Nejčtenější příspěvky

 

 

Filip Zubík

Filip Zubík