- Spletl jsem se. Včera začala konference Google I/O 2014 a já jsem očekával strhující show plnou bombastických novinek pro koncové uživatele. První den konference je za námi a skutečnost byla jiná: Google, stejne jako předtím Apple, uvedl hlavně spoustu novinek pro vývojáře a definoval nové větve svého operačního systému Android. Stejně jako Apple, tak i Google staví do popředí bezešvou spolupráci všech zařízení, vybavených různými klony Androidu nebo ChromeOS. Jasně se ukázalo, že Google rozprostírá své snahy do všech směrů, a tak jednotlivé větve Androidu už dnes pokrývají oblasti TV, aut, chytrých hodinek, mobilů, domácí elektroniky, fittness, ukládání dat atd. Jak je vidět, světové špičky od sebe opisují a těžko lze říct, kdo je v které chvíli pro koho inspirací a kdo zrovna opisuje – myslím, že to bude tak 50:50 Trochu to připomíná předjíždění kamiónů na D1 – nekonečné a s nejistým vítězem. Pro nezasvěceného pozorovatele to vypadá jako závod vyrovnaných soupeřů, ale je potřeba si uvědomit, že pokud jde o finance, tak je Apple hráč z úplně jiné ligy a nelze se divit, že tuhle soutěž má někdy zdánlivě trochu „na háku“ a jde si vlastní cestou …
- Víte, co je to crowdfunding? Je to takhle: Pokud máte dobrý nápad, tak právě crowdfunding je způsob, jak získat peníze na jeho realizaci. Stručně by se dalo říct, že jde o komunitní financování s využitím možností internetu. Včera jsem o tomto hodně rychle se rozvíjejícím fenoménu mluvil s kolegy v práci a říkal jsem si, že by tohle téma stálo za samostatný článek. Dnes jsem ale zjistil, že takový článek už moc pěkně napsal někdo jiný, tak si jej přečtěte - stojí to za to.
- Párkrát už jsme psali o dronech. To jsou ty automatické, počítači řízené létající „potvůrky“, které mohou fotografovat, natáčet video, doručovat balíčky atd. Hodně se do nich v poslední době investuje a zdálo se, že je čeká světlá budoucnost – např. Amazon je reálně testuje jako automatické doručovatele menších zásilek. Jenže americké úřady tenhle vývoj tvrdě „zatíply“. Vydaly zákon, ve kterém specifikují, k jakým účelům se drony mohou v komerční sféře používat a v něm prakticky zakazují vše, v co doufal jak Amazon, tak i filmová studia, realitní makléři a jiné soukromé společnosti. Detailní rozbor situace je v angličtině dostupný na mém oblíbeném serveru Ars Technica. Naše česká legislativa je zatím mnohem benevolentnější, takže kdo má nějaký podnikatelský záměr s drony, je nejvyšší čas na realizaci – než se česká nebo EU legislativa inspiruje u amerických kolegů.
- Včera jsem psal, že mě těší, že už nejen já, ale i jiná média začínají ve velkém psát o všudypřítomném špehování a budoucnosti bez soukromí. Tady je další důkaz …
- Linuxáci, kteří na svém desktopu používají Ubuntu, by měli obrátit pozornost k Linux Mint. Tohle distro, odvozené z Ubuntu, je vždy postavené na verzích s prodlouženou podporou (LTS) a jeho filozofií je stabilita a dlouhodobá použitelnost. Myslím si, že je to nová zářící stálice na linuxovém nebi …
- Pokud trochu programujete a baví vás hry a výzvy, zkuste http://willyouhack.me/ (pro popis klikněte na „HOW“)