0

Facebook pozná, co posloucháme a na co se díváme!

Nástroj, který bude k dispozici v horizontu následujících pár týdnů, ke své práci využije mikrofon v jednotlivých zařízeních. Situace bude vypadat následovně: Začnete psát status a v horní části aplikace vyskočí malá animovaná ikonka, která se bude snažit rozpoznat zdroj přicházejícího zvuku. Vy pak můžete pomocí této ikony přidat ke svému příspěvku také informaci o tom, jaký pořad sledujete nebo jakou hudbu posloucháte.

Facebook ujišťuje veřejnost, že nástroj lze kdykoliv vypnout. Stejně tak se prý nebude nahraný zvuk nikde ukládat. Jestliže se rozhodnete svým přátelům poskytnout informaci o hudbě, kterou posloucháte, pak jim Facebook nabídne i 30-sekundovou ukázku (což, dle mého názoru, určitě YouTube.com nepotěší). A pokud budete sledovat seriál, pak se na vaší zdi objeví do které řady a dílu jste se právě zakoukali.

Společnost Facebook to ale určitě nedělá jen tak. Tipla bych, že těch víc než 5 miliard příspěvků o poslechu hudby nebo sledování pořadů, které ročně zveřejní uživatelé na svých zdích, bude chtít nějak zužitkovat. Možná bude Facebook využívat získaných dat pro cílenou reklamu. Mohl by tak uživatelům nabízet hudbu a pořady přesně podle jejich gusta. Podobně s uživatelskými daty Facebook nakládá už teď.

Některé uživatele ale tahle novinka trochu děsí. Mají pochyby, že funkce bude opravdu dobrovolná. A dokonce i přesto, že bude možné ji vypnout, v nich tento nástroj nevzbuzuje důvěru.

Pravdou je, že myšlenka vytvořit podobný nástroj není nijak převratná. Na stejném principu funguje už 12 let služba Shazam (nedávno získala třímiliónovou investici od Sony Music Entertainment). Shazam má asi 450 miliónů uživatelů, oproti tomu se možná uživatelská základna nástroje od Facebooku pohybuje v úolně jiných číslech.

Jak se tato Facebooková novinka líbí vám?


Další příspěvky na téma špehování

Nejčtenější příspěvky

Markéta Žilinská

Markéta Žilinská