0

Microsoft OneDrive modifikuje naše data!

Seán Byrne zveřejnil na serveru Myce.com své zajímavé zjištění.

Seán používá cloudové úložitě OneDrive tak, jako mnoho z nás. A jako mnoho z nás se i jemu stalo, že se nějak „sekla“ synchronizace mezi lokální a cloudovou složkou. Seán je ovšem programátor a podle všeho i dost zvídavý člověk, a tak si na to posvítil. Pro začátek využil kontrolní součty, aby si jen ověřil, že soubory, přenesené na cloud se liší od originálů. Lišily se skoro všechny a to byl počátek podrobného průzkumu situace - viz. originál v angličtině pro hodně zvídavé.

Výsledek Seánova zkoumání mě trochu děsí:

Microsoft přidává do souborů vždy pár řádků, které podle všeho slouží přinejmenším k jednoznačné identifikaci firmy a uživatele, kde byl dokument vytvořen.

Tak se mi zase jednou potvrzuje, že:

  •  “Velký bratr“ je všude
  • Google, Facebook, Microsoft a mnozí další využívají miliónů uživatelských i firemních dat na svých serverech např. takto:
    •  K pronikání do našeho soukromí a k cílení reklam.
    • Indexováním obrovského souboru dokumentů, kalendářů, e-mailů, databází a fotografií získávají obchodně a strategicky nedocenitelná data.
    • Statistické zpracování dat s hledáním korelací a trendů jim poskytuje schopnost predikce vývoje trhu a dává jim, dle mého názoru, nezaslouženou a nebezpečnou globální taktickou převahu.
    • Pokud se chcete opravdu vyděsit, tak k výše uvedenému ještě přidejte dnes už velmi spolehlivou technologií rozpoznávání obličejů ve fotografiích a skutečnost, že většina fotografií dnes obsahuje zeměpisné souřadnice místa, kde byly pořízeny.

Ovšem modifikace originálních souborů, kterou dle Seánova průzkumu provádí Microsoft na svém OneDrivu, to už je hodně silná káva, co myslíte?

Filip Zubík

Filip Zubík