0

Dokážete si představit čtení článku na malinkém displeji třeba chytrých hodinek? Jde to!

Miniaturizace dnešních chytrých zařízení je limitována především velikostí displeje. Chtěli bychom nosit stále menší a lehčí mobily, ale nejde to – potřebujeme velký displej, na kterém „půjde aspoň něco přečíst“.

Maik Maurer a jeho kolega Matthias Klein z Technické univerzity v Mnichově stojí za vznikem přelomové technologie pro čtení textů na elektronických zařízeních. Pro svůj nápad využili výsledků výzkumu o čtení, který zjistil tyto skutečnosti:

  • člověk čte vždy po celých slovech
  • nejvíc času při čtení (až 80%) zabere pohyb očí a zaostřování na další slova

Technologie, vyvinutá Maikem a Matthiasem, funguje takhle:

  • Promítá text slovo po slově do malého rámečku v poměrně rychlém sledu.
  • V každém slově je barevně zvýrazněno středové písmeno, což „donutí“ oči, aby zůstaly zaměřené na jeden bod a zbytečně nepřeostřovaly a nepohybovaly se.
  • Rychlost promítání slov lze nastavit, začátečník zvládne touto metodou minimálně 200 slov za minutu, trénovaný jedinec údajně až 1500! Já jsem bez tréninku, ale zato s pekelným soustředěním, zvládnul 400.

Napsat by se o tomhle vynálezu dalo hodně, ale nejlepší je zkusit si jej na vlastní kůži.

Co na to říkáte, že je to geniální? Fungovalo to (asi to nepojede ve všech prohlížečích). Takhle by bylo možné číst i na hodinkách, ne? Pokud chcete vědět více, koukněte se na stránky firmy Spritz, kde dnes Maik pracuje a která je tahounem ve vývoji aplikací pro čtení novou metodou.

TIP: Zkuste vyhledat „spritz“ v AppStoru nebo v Google Play :-)

Filip Zubík

Filip Zubík