0

Novinka schopná přepočítat 640 TB dat za miliardtinu vteřiny!

Jak psal Filip stručně v posledním odstavci čtvrtečních rychlovek, má HP do budoucna velké plány. Podle mě si „The Machine“ zaslouží také samostatný podrobnější rozbor – tak tady je:

Stroj, který je nejnovějším vynálezem HP, by mohl revolucionizovat svět výpočetní techniky. Podle HP tento stroj není ani server, ani pracovní stanice, PC či telefonem, ale je to jakási směsice tohoto všeho dohromady. Konstruovaný je tak, aby byl schopen poradit si s obrovským množstvím dat produkovanými Internetem věcí, což je koncept budoucí sítě konstruované k propojení všemožných věcí a pomůcek.

Aby se tyto přívaly informací zvládly, využívají se klastry specializovaných výpočetních uzlů místo malého počtu universálních uzlů. Celá tato věc je propojena pomocí křemíku a fotonů místo tradičních měděných drátů, a to zvyšuje rychlost systému, přičemž se zároveň snižuje energetická náročnost. Tato technologie navíc využívá tzv. memristory, což jsou rezistory (odpory) schopné ukládat informace, uchovávané i poté, kdy je odpojena elektřina.

Takový systém je v tedy šestkrát výkonnější než existující servery a vyžaduje osmdesátkrát méně energie. Podle HP tento Stroj zvládne 160 petabytů dat za pouhých 250 nanosekund. A navíc to není jen obrovitý supercomputer, mohl by mít dvojí použití v menších zařízeních, jako jsou chytré telefony a notebooky. Technologický ředitel HP Martin Flink, vysvětlil, že když se tato technologie provede v menším měřítku, tak by se chytré telefony mohly vyrábět se 100 terabyty paměti.

HP má vizi různých budoucích aplikací této technologie v četných různých nasazeních od businessu po medicínu. Doktoři by např. mohli okamžitě srovnávat symptomy pacienta nebo jeho DNA po celé planetě, aniž by poškodili soukromí, přičemž by se zlepšily zdravotní výstupy.

Přestože je to vzrušující vývoj, tak bohužel společnost HP neočekává, že by vzorky měla mít dříve než v roce 2015, a že by se prví zařízení vybavené tímto Strojem objevilo dříve než v roce 2018. Nicméně, na dobré věci si stojí za to počkat :)

Pokud byste se rádi dověděli více a angličtina vám není cizí, podívejte se na video na YouTube od Discovery 2014, kde jsou k této technologii podrobnosti:


Další příspěvky na téma technologie

Nejčtenější příspěvky

 

Markéta Žilinská

Markéta Žilinská