Protože se dnes ve světě IT nic zásadního nepřihodilo, jsou páteční rychlovky směrovány trochu do oblasti úvah ….
- Ukazuje se, že masové rozšíření SSD disků docela komplikuje práci soudním vyšetřovatelům. Z disků typu SSD se totiž mnohem hůř dostávají data, která chtěl „lump“ smazat, a tak skrýt před vyšetřovateli. Pro standardní (mechanické magnetické) pevné disky byla vyvinuta celá řada postupů a technologií, které umožňují dostat z disku (i diskových polí) data téměř za všech okolností. To se využívá jak v případech nechtěné ztráty dat (ať už lidskou chybou nebo selháním techniky), tak i při vyšetřování trestních kauz. U SSD disků je ovšem situace mnohem složitější a často je nemožné z nich rekonstruovat smysluplná data. Zájemce o podrobnosti a technické detaily odkazuji na tenhle článek v angličtině.
- Oblíbená česká služba pro zasílání velkých souborů uschovna.cz zásadně vylepšuje své služby. Dosavadní limit velikosti přenášeného souboru se zvyšuje z 300MB na celých 7GB! To je bezva, šikovná česká služba se tím vrací zpět „do hry“ a naši uživatelé už nebudou nuceni využívat alternativních zahraničních služeb.
- Malá úvaha: internet začíná dost měnit tradiční způsoby podnikání a poskytování služeb. S využitím postupů známých ze sociálních sítí, decentralizovaných aplikací apod. se opět vrací původní vesnický model „sousedské výpomoci“ . Ovšem internet umožňuje dělat tohle celosvětově!
- Už jsem psal o kryptoměně BitCoin, kdy každý může být svou vlastní bankou. Dokonce není problém si vytvořit vlastní kryptoměnu a mnohé komunity toho i využívají.
- Také jsem psal o americkém webu pro sousedskou výpomoc TaskRabbit, který má české alternativy např. v nejpomocnici.cz, sousedske-sluzby.cz nebo různé služby typu hodinový manžel.
- A co takhle třeba komunitní taxislužba nebo spolujízda? Znáte třeba vznikající celosvětový fenomén UBER? Nebo české služby JÍZDOMAT nebo další podobné služby?
- Znáte vy nějaké další podobné zajímavé služby a portály? Podělte se s ostatními třeba komentářem nebo mi napište mailem a já to následně zveřejním …..
- To, co dnes brzdí možnost nějaké revoluce na poli chytrých telefonů, jsou podle mě dvě věci – displeje a baterie. Pokud se v těchto oblastech neobjeví něco zásadně nového, budou se téměř jistě smartphony a podobná zařízení vyvíjet pouze formou mírné evoluce. Co se baterií týče, možná pomohou uvolněné patenty Tesla Motors. V oblastí displejů se už začínají objevovat zajímavé novinky:
- Sharp uvedl displeje, které nemusí být tradičně hranaté, ale mohou mít jakýkoli tvar a navíc nepotřebují kolem sebe skoro žádný rámeček.
- Sony ve svých čtečkách používá ohebný displej, tenký jako list papíru.
- Některé smartphony už teď používají zakřivené displeje.
- Vyvíjejí se displeje na bázi tzv. kvantových teček (quantum dots), které kombinují dokonalé zobrazení s energetickou nenáročností. Označení je QLED a tady jsou podrobnosti.