0

Bezva nápad, jak využít nepotřebné telefonní budky!

Telefonních budek je spousta v každém civilizovaném městě. Jenže dnes, v době mobilních telefonů, se jejich význam vytratil.

V New Yorku, který má těchto pomníků nedávné historie na svém území 7300, dost usilovně přemýšleli, co si s budkami počít. A protože Američanů je hodně a navíc odliv mozků z Evropy znamená jejich příliv do Ameriky, nedal na sebe dobrý nápad dlouho čekat. Rozhodli se využít telefonní budky jako wi-fi vysílače pro vytvoření bezdrátové sítě, která bude zdarma a taky dost dobře pokrývat většinu New Yorku.

Nápad je to opravdu parádní, protože k jeho realizaci toho není mnoho potřeba:

  • Telefonní dráty už v budkách jsou, stačí tedy připojit nějaký ten DSL modem s Wi-Fi modulem a k tomu solidní všesměrovou anténu. V normálních českých poměrech by se tohle vybavení dalo pořídit v solidní kvalitě do 5000,- Kč. Pokud to Američané budou ovšem stavět s použitím výrobků Cisco, bude to mnohem dražší :-)
  • Elektrický proud v budkách taky je, takže největší problém odpadá.
  • Ochrana proti vandalům by v budkách taky neměl být velký problém, vybavení se určitě dá „zabastlit“ do nějakého pevného plechového boxu. Teda kromě antény – ta bude asi zranitelná.

Starosta New Yorku, Bill de Blasio, tenhle projekt velice podporuje. Očekává, že nakonec se na projektu přímým i nepřímým způsobem vydělá, protože:

  • Volně dostupný internet podle něj přiláká malé podniky, technologické startupy a pomůže i obyvatelům, kteří si nemohou dovolit kvalitní internetové připojení.
  • Vytvoří pracovní místa pro údržbáře.
  • Reklama na telefonních budkách by měla přinést přímý zisk ve výši 17,5 milionu dolarů.

nyc_wifi1

Pokud i vás napadá to samé co mě, tak vězte, že Česko má na svém území v letošním roce kolem 14000 telefonních budek! Ovšem valem jich ubývá, protože se pro ně nenachází žádné opravdu rozumné využití. Snaha ale je, např. projekt „knihobudka„, který používá budky jako veřejné půjčovny knih. Takže by to asi i v ČR chtělo nápad. Ten z New Yorku by, myslím, u nás asi moc smysl neměl. Přeci jen dostupnost wi-fi zdarma je v Česku oproti zahraničí opravdu skvělá a i ceny mobilních datových služeb jsou u nás na příznivé hladině.

A co vy, máte nějaký nápad?

 


Další články na téma internet

Nejčtenější příspěvky

 

Filip Zubík

Filip Zubík