0

Víte, že Xerox mohl být dnes největší IT firmou? Kdyby jim to obchodníci neprohráli …

  • Xerox sestrojil první moderní počítačovou myš.
  • Xerox vynalezl ethernet, který je i přes nástup Wi-Fi nadále standardem lokálních počítačových sítí LAN.
  • Xerox také navrhl první použitelné grafické uživatelské rozhraní pro osobní počítač.
  • Xerox navrhl první moderní osobní počítač, který se ovládal myší a měl grafické uživatelské rozhraní! Mimochodem, bylo to v roce 1973 …

Vše začalo už v roce 1970 a za vším stojí výzkumná laboratoř PARC (Palo Alto Research Center), kterou Xerox založil už v roce 1970. V roce 1973 v těchto laboratořích sestrojili výše zmíněný počítač a dali mu název ALTO. Vypadal TAKHLE NEUVĚŘITELNĚ!

Alto byl svým způsobem geniální, své konkurenty totiž předběhl o dobrých deset let. Tedy abych byl přesný, jeho konkurenti tehdy ještě ani neexistovali, mladému Stevu Jobsovi totiž bylo teprve 18 let a ještě neměl ani potuchy o tom, že jednou povede tým, který vyvine legendární Macintosh.

Počítač Alto obsahoval uživatelské rozhraní, které mělo imitovat skutečný list papíru. I proto měl počítač monitor orientovaný na výšku. Byl to opravdu takový elektronický list A4. Dnes, po čtyřiceti letech, si mnozí z nás své monitory také orientují na výšku a to nejen pro lepší práci s textovým dokumentem, ale i pro prohlížení webové stránky. V případě mobilních telefonů a tabletů je pak tato orientace již standardní.

Ale něco se zvrtlo! Předpokládám, že šlo o soubor špatných obchodních rozhodnutí a ALTO nedostal zelenou pro masovou komerční výrobu. Během následujících let se prodalo pouze 2 000 kusů většinou pro americkou vládu.

Pokud by se tehdy XEROX rozhodl jinak, dnes by možná svět vypadal docela odlišně. Počítače s použitelným grafickým uživatelským rozhraním se totiž na trhu objevily až v 80. letech a nepředstavil je nikdo jiný než Apple, který v rámci obchodních dohod získal přístup do laboratoři PARC a mohl použít tamní skvělý know-how.

Příběh XEROXU je jedním z mnoha příkladů, kdy to „obchodníci prohráli inženýrům“ a určitě se mnou souhlasíte, že tohle byla opravdu velká prohra. A co hůř, zdá se, že se XEROX nepoučil a i dnes zná většina lidí XEROX jen jako jednoho z mnoha výrobců kopírek. XEROX má přitom stále velice silný inženýrský tým, stále vlastní PARC (Palo Alto Research Center), angažuje se v mnoha oblastech a spousta dnešních výrobků využívá výsledků jejich výzkumu.

Sluší se napsat, že XEROX nebyl v téhle bitvě ten úplně poražený a oklamaný a Apple nebyl sprostým zlodějem myšlenek. Vše proběhlo formou z tehdejšího pohledu oboustranně výhodné obchodní dohody. Z pohledu veřejnosti, nezasvěcené do „penez v pozadí“, slíznul slávu Apple a Xerox nepovšimnut zůstal v pozadí …

Sepsáno s využitím informací serverů zive.cz a wikipedie.

Filip Zubík

Filip Zubík