0

Mapy.cz od dubna poslouží i zrakově postiženým

Seznam.cz už brzy spustí nové Mapy.cz, které umožní jednoduše otevřít speciální mapové sady, jako např. zimní či cyklistické mapy. Součástí bude i Seznam.cz Panorama – nejprve jen v některých místech, ale do konce příštího roku po celé republice. Na službě budou i 3D mapy, ukázkou má být Špindlerův Mlýn, časem budou města přibývat.
Užitečným vylepšením je vyhledávání a plánování cest veřejnou dopravou.

Seznam.cz se navíc odhodlal udělat světově ojedinělý projekt: Haptické mapy pro celou Českou republiku. A co že vlastně haptické mapy jsou? Jsou to mapy sloužící nevidomým a slabozrakým. Pracují se specifickým mapovým klíčem, který generuje černobílé mapy, ty po tisku na speciální papír a za použití tzv. fuseru nabobtnají do hmatem čitelné podoby.

Mapy jsou od 1. dubna k dispozici na stránce hapticke.mapy.cz a jsou optimalizované pro tisk a skládání jednotlivých vytištěných listů map. Projekt vývoje haptických map je výsledkem dlouhodobé spolupráce společnosti Seznam.cz s univerzitními pracovišti, zvlášť pak se střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity a střediskem Elsa při ČVUT.

 

Markéta Žilinská

Markéta Žilinská