0

Konec svobody internetu přichází z východu

Následující příspěvek uvádím v doslovném znění tak, jak jej uvedli Britské listy. Nemám, co bych doplnil a zdržím se i komentáře ..

internet-in-chains-a

Ruský prezident Vladimír Putin ve čtvrtek jasně naznačil, že má v úmyslu rozbít globální internet, když jej označil za „projekt CIA“. Putin řekl na mediální konferenci v Petrohradě, že internet vytvořila americká špionáž a že ho dále rozvíjí. Putin už delší dobu naznačuje, že si přeje, aby existovala alternativa k internetu, kterou by provozovali Rusové. Myšlenku, že by se měl internet rozbít, podporují lidé v Německu, v Brazílii i jinde na světě poté, co whistleblower Edward Snowden odhalil, do jak obrovské míry americké výzvědné služby infiltrovaly Facebook, Skype a další sociální média.

  • Snowdenovi kritici poukazují na to, že nezamýšlenými důsledky jeho odhalení bylo ochromení globální podstaty internetu. Zároveň tím dal Snowden argumenty do rukou diktátorů. Snowdenovi stoupenci naopak argumentují, že důvěru v internet poškodily americké špionážní služby, nikoliv Snowden.
  • Čistě ruský internetový systém by ulehčil ruským výzvědným službám špehování internetového provozu v Rusku. Kromě toho, internet poskytuje vlivný prostor opozičním organizacím v Rusku, který nemají v ruském rozhlase a televizi. Putin se také zmínil na téže konferenci o nejpopulárnějším ruském vyhledávacím systému – Yandex – což vedlo k drastickému poklesu hodnoty jeho akcií.
  • Putinovy výroky mohou znamenat nejvážnější hrozbu světovému internetu. Putin tvrdil, že „tento projekt CIA“ se dále rozvíjí a je zapotřebí, aby před ním bylo Rusko chráněno. Národ má povinnost bránit se před tímto vlivem a bojovat online za své zájmy, dodal.
  • Tento týden schválil ruský parlament zákon, který vyžaduje, aby zahraniční sociální sítě umístily své servery v Rusku. Zákon také požaduje, aby shromažďovaly informace o svých uživatelích nejméně půl roku.
  • Podnikatelé blízcí Putinovi nyní ovládají ruskou verzi Facebooku, VKontaktě.

Originál z The Guardian


Další příspěvky na téma svoboda

Nejčtenější příspěvky

 

Filip Zubík

Filip Zubík