0

Bitcoinová burza Mt. Gox asi definitivně končí

Mt. Gox byla v minulosti největší burzou pro obchodování s kybernetickou měnou bitcoin na světě. V únoru se však zhroutila a požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. V žádosti tehdy uvedla, že v důsledku útoků hackerů zřejmě přišla o 850 tisíc bitcoinů, což při současném kurzu představuje zhruba 450 milionů dolarů (devět miliard korun). Později však téměř čtvrtinu ztracených bitcoinů objevila na nepoužívaných účtech.

Podle nejnovějších informací se burza Mt. Gox vzdala plánu na obnovení svých aktivit a požádala tokijský soud, aby schválil její likvidaci. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Co je to bitcoin?

  • Definice z wikipedie: Bitcoin je digitální měna, kterou roku 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto. Název též označuje Open source software a stejnojmennou peer-to-peer síť. Na rozdíl od většiny měn bitcoin není závislý na důvěře v jejího vydavatele. Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč body peer-to-peer sítě. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které vlastním a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz.

Bitcoin je v mnoha zemích brán velmi vážně

  • V roce 2013 Německo bitcoin uznalo jako oficiální virtuální měnu, zisky z transakcí se daní standardní sazbou daně z příjmu fyzické osoby. Zdaněny jsou také transakce mezi bitcoinem a altcoiny, kdy se hodnota transakce převádí na aktuální kurz v euru.
  • V prosinci 2013 Čínská lidová banka zakázala finančním institucím používat bitcoin, zatímco jeho používání veřejností povolila.
  • I v Česku je už přes 40 míst, kde lze platit bitcoinem.
  • Minimálně jedna česká firma vyplácí zaměstnancům na jejich vlastní žádost část mzdy v bitcoinech.

Aktuální hodnota bitcoinu je kolem 10000,- Kč.

Zdroj: E15.cz

Filip Zubík

Filip Zubík