0

„Wearables“ jsou hit. Jen nevím, jak ten termín přeložit :-(

To, o čem chci dnes psát, je nazýváno anglicky „wearable electronics“, „wearable technology“ nebo krátce „wearables“. A je to hit.

mood_dress

Jedná se o elektronické pomocníky (nebo jen hračky), které si můžeme na sebe obléknout: hodinky, náramky, různé tělesné snímače, brýle. Všechny tyto přístroje jsou většinou „prodlouženou rukou“ chytrého telefonu.  Musím říct, že se velice těším, až se tyhle doplňky masově rozšíří a budou k dispozici ve vysoké kvalitě za dostupnou cenu. Na rozdíl od jiných technologických hraček, které považuji za samoúčelné, se mi hodně z těchto výrobků líbí, protože nesvazují, ale naopak nabízejí svobodu. Posudťe sami:

  • Lehký náramek nebo hodinky, které mě tiše (vibrací) upozorní na naplánovanou schůzku, přicházející hovor nebo zprávu a také ukazují čas. Neskladný smartphone tak může skoro pořád zůstat v kapse nebo v tašce. Také buzení vibrací je velice fajn a navíc nerušíte ostatní spáče, kteří třeba ještě vstávat nemusejí.
  • Lehký klip nebo náramek pro sportovce, který zaznamená pohyb (trasu), rychlost, srdeční tep, tlak, teplotu – a vše ukládá do své paměti. Následně se bezdrátově spojí se smartphonem a údaje přenese do příslušné tréninkové aplikace, kterých je dnes už spousta a sám je používám. Už se těším, až nebudu běhat se smartphonem v ruce!
  • Malý samolepící snímač pro lidi se zdravotními obtížemi, který průběžně monitoruje klíčové veličiny, upozorní v případě problému a popř. sám zavolá pomoc. Lze doplnit i samolepícím dávkovačem medikamentů.
  • Snímače pohybu, síly odrazu, počtu a délky kroků lze mít integrovány přímo v botech, to se mi moc líbí.
  • Na internetu jsem našel i navigaci, která směr ukazuje pomocí vibrace v botech – to mi taky přijde jako dobrý nápad. Nemusíte neustále koukat na display, do nikoho nevrazíte a nevypadáte jako mimoň :-)
  • Existují doplňky ze speciální tkaniny, které snímají tělesnou teplotu a dokáží tělo v případě potřeby zahřát pomocí ultrazvukových vln.
  • Dámy jistě ocení šaty, které mohou měnit barvu svého vzoru třeba v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Také se Vám tyhle výrobky zalíbily? Nejste sami, ve světě je po nich taková poptávka, že  největší světový e-shop Amazon.com dokonce pro tuto komoditu zřídil samostatné oddělení.

Ale jaký zvolit český termín pro „wearables“? Poradíte mi?

Pojem „Oblíkačky“ se přímo nabízí, ale ten se už vžil pro počítačové hry, které hraje moje mladší dcera :-(


Další články na téma technologie

Nejčtenější příspěvky

 

Filip Zubík

Filip Zubík